10-08-2012, 07:17 PM
Ken näitä laskea osaa niin vois summailla uusiksi niin ei tarttis ens turneessa arpoa sitten näiden kaa.
Ja varmaan pitääs ottaa paperille sekin asia, että uusitaanko tää systeemi nyt kokonaan ku siitä ollut aika ajoin puhetta. Vai seedataanko porukka ihan raakasti vaan viime turneen sijoitusten myötä ja mietitään sitten vasta muutostoimia?
10-08-2012, 08:16 PM
Singles:
1. Paju 160 + 144 + 104 = 408 2. Mayhem 150 + 135 + 112 = 397 3. VilNess 140 + 135 + 104 = 379 4. Salevits 100 + 135 + 80 = 315 5. bËst 120 + 108 + 80 = 308 6. MasterTK 80 + 81 + 104 = 265 7. Nipi 130 + 0 + 120 = 250 8. Peki 120 + 0 + 128 = 248 9. udikku 0 + 108 + 80 = 188 10. Samochan 100 + 0 + 80 = 180 11. Novi 80 + 81 + 0 = 161 11. Jaxi 80 + 81 + 0 = 161 13. Über 0 + 108 + 32 = 140 14. HippiEetu 40 + 81 + 0 = 121 15. Loota 40 + 0 + 80 = 120 16. saska 0 + 81 + 32 = 113 16. RTpmwe 0 + 81 + 32 = 113 18. Grimmair 0 + 81 + 0 = 81 18. PeliQ 0 + 81 + 0 = 81 18. Hopo 40 + 9 + 32 = 81 21. Hups 80 + 0 + 0 = 80 21. NamiNami 0 + 0 + 80 = 80 23. Susi 0 + 9 + 32 = 41 24. Worm 40 + 0 + 0 = 40 25. Skinutski 0 + 0 + 32 = 32 26. Jekku 0 + 9 + 0 = 9 26. Aleksi 0 + 9 + 0 = 9 26. Darch 0 + 9 + 0 = 9
11-14-2012, 06:07 PM
Oma ehdotus tähän ois, että vain kahden turnauksen tulokset viimeisestä kolmesta lasketaan. Eli kaikilta lasketaan kyl edelleen aivan samalla tavalla nuo pisteet (myös nuo -% on hyvä olla imo) ja sitten otetaan kaksi parasta tulosta ja lasketaan sen perusteella nuo seedit. Tämä estää sen, että yhdestä turnauksesta pois oleminen pudottais seedin täysin alas. Sit jos tulee tilanteita joissa joku ei vaan oo ollu viimeseen kolmeen turnaukseen paikalla niin se on sit voivoi. Siinä vaiheessa ei oo enää systeemin virhe, jos seedit menee väärin.
Mut en siis ehdota että otetas nyt käyttöön vaan vasta seuraaviin turnauksiin.
11-14-2012, 06:17 PM
Moni muukin (mm ite) on kans aikasemmin ehdottanut tota systeemiä, ja imo se olis myös paljon järkevämpi.
11-14-2012, 11:25 PM
Ongelma on loppupeleis siinä, että aktiivisia asiasta keskustelevia elimiä on muutama hassu (minä, paju, mayhem oikeastaa ainoat jokla tulee nopeaa mieleen). Systeemin toimivuudesta / epätoimivuudesta valittaessa keskustelijoiden määrä useensa moninkertaistuu. Tuo pajun/mayskan ehdotus on ok. Ite tarjoan tuota valanced seedingiä ihan vaikka sitten vastavaihtoehtona
11-15-2012, 06:32 AM
tuo kaks kolmesta vois olla ihan ok, mutta sekään ei välttämättä edes ratkase mitään ongelmaa. laskin tuossa, miten tuo vaikuttais seedeihin. käytännössä minä ja nipi noustas muutaman sijan ja sitten alempana muuttuis muutama sija.
mun mielestä tähän tarvii jonku selkeen systeemin, koska se "mielivaltanen" seedaus tuotti ongelmia. joka kerta brackettia piti alkaa muuttelemaan, koska kukaan ei halunnu olla kaverinsa kans samassa poolissa tai muuta vastaavaa. yks mitä mun mielestä vois kokeilla olis, että noita pisteitä annetaan myös bracketista ulos jääneille, vaikka top 24.
11-15-2012, 07:54 AM
Ihan offina pakko sanoa että noita ihmeellisiä seedausjuttuja näkee kyllä tuolla astetta parempienkin keskuudessa. Sillo tamporassa ku Armada teki seedejä brackettiin niin logiikka oli "otetaan kaksi oletettavasti taidoiltaan huonointa 2nd seediä ja laitetaan ne erikseen" >_>
tänä päivänäkää en vielä ymmärtänyt tuon logiikkaa <_<
12-20-2012, 11:45 PM
Singles:
1. Paju 140 + 144 + 128 = 412 2. mayhem_ 150 + 135 + 120 = 405 3. Salevits 120 + 90 + 120 = 330 4. bËst 90 + 108 + 96 = 294 5. pepi 160 + 108 + 0 = 268 6. VilNess 0 + 126 + 120 = 246 7. MasterTK 90 + 72 + 72 = 234 8. HippiEetu 110 + 36 + 72 = 218 9. Novi 50 + 72 + 72 = 194 9. Jaxi 50 + 72 + 72 = 194 11. udikku 90 + 0 + 96 = 186 12. saska 110 + 0 + 72 = 182 13. Hups 90 + 72 + 0 = 162 14. NamiNami 130 + 0 + 0 = 130 15. RTpmwe 50 + 0 + 72 = 122 15. PeliQ 50 + 0 + 72 = 122 17. Nipi 0 + 117 + 0 = 117 18. Über 0 + 0 + 96 = 96 19. Samochan 0 + 90 + 0 = 90 20. Grimmair 0 + 0 + 72 = 72 21. Hopo 10 + 36 + 8 = 54 22. Loota 10 + 36 + 0 = 46 23. Worm 0 + 36 + 0 = 36 24. ByrZ 10 + 0 + 0 = 10 24. kalzu 10 + 0 + 0 = 10 26. Susi 0 + 0 + 8 = 8 26. Jekku 0 + 0 + 8 = 8 26. Aleksi 0 + 0 + 8 = 8 26. Darch 0 + 0 + 8 = 8 Tässä uudet pisteet, jos mennään samalla systeemillä kuin ennenkin? Edit: Singles: 1. Paju 137,33.. 2. mayhem_ 135 3. pepi 134 4. NamiNami 130 5. VilNess 123 6. Nipi 117 7. Salevits 110 8. bËst 98 9. udikku 93 10. Samochan 90 11. Hups 81 12. MasterTK 78 13. HippiEetu 72,66.. 14. Novi 64,66.. 14. Jaxi 64,66.. 16. saska 60,66.. 17. RTpmwe 40,66.. 17. PeliQ 40,66.. 19. Über 32 20. Grimmair 24 21. Loota 23 22. Hopo 18 22. Worm 18 24. Susi 8 24. Jekku 8 24. Aleksi 8 24. Darch 8 28. ByrZ 5 29. kalzu 3,33.. Kokeilin tässä jakaa nuo ylläolevat pisteet jokaisen kohdalla sillä kuinka monessa näistä 3. viimeisimmästä turnauksessa on ollut ja tein seuraavanlaisia havaintoja: + Realistisemmat pisteet varsinkin kärjen osalta +/- Ei rankaise osallistumattomuudesta - Ei ota kehittymistä kauheasti huomioon ( esim. jos viimesimmässä turnauksessa oli 5. ja kahessa muussa ei päässyt brackettiin, niin aika matalat pisteet tulee) Katon jossain vaiheessa miltä näyttäis muillakin tavoilla (esim. 2/3 parasta tulosta samoilla kertoimilla/ilman kertoimia), niin jotkut vois sit kommentoida mikä vaikuttais parhaalta tavalta tehdä tulevaisuudessa tää systeemi. Edit 2: Singles: 1. mayhem_ 150 + 135 = 285 2. Paju 140 + 144 = 284 3. pepi 160 + 108 = 268 4. VilNess 126 + 120 = 246 5. Salevits 120 + 120 = 240 6. bËst 108 + 96 = 204 7. udikku 90 + 96 = 186 8. HippiEetu 110 + 72 = 182 8. saska 110 + 72 = 182 10. MasterTK 90 + 72 = 162 10. Hups 90 + 72 = 162 12. Novi 72 + 72 = 144 12. Jaxi 72 + 72 = 144 14. NamiNami 130 + 0 = 130 15. RTpmwe 50 + 72 = 122 15. PeliQ 50 + 72 = 122 17. Nipi 117 + 0 = 117 18. Über 96 + 0 = 96 19. Samochan 90 + 0 = 90 20. Grimmair 72 + 0 = 72 21. Hopo 36 + 10 = 46 21. Loota 10 + 36 = 46 23. Worm 36 + 0 = 36 24. ByrZ 10 + 0 = 10 24. kalzu 10 + 0 = 10 26. Susi 8 + 0 = 8 26. Jekku 8 + 0 = 8 26. Aleksi 8 + 0 = 8 26. Darch 8 + 0 = 8 Tässä sillä tavalla laskettuna, että kolmesta viimeisimmästä otetaan huomioon vain 2 parasta pistesaalista. Turnauksille on säilitytte samat painokertoimet kuin kahdessa muussakin systeemissä. Havaintoja: + Yksi poissaolo ei vaikuta niin paljoa... +/- Painottaa viimeisintä/viimeisempiä turnauksia paljon enemmän kuin muut systeemit (Omat sijoitukseni on top 3, top 1, top 1 (ka 1,66..) vs mayhemin top 2, top 2, top 2 (ka 2,0), kuitenkin mayhem pisteissä edellä.) - ... Ei kuitenkaan huomioi kahdesta turnauksesta poissaoloa kovinkaan hyvin (14. Nami, 17. Nipi, 19. Samo...) - Tasapisteitä tulee helpommin - Paremmalla turnausmenestyksellä voi jäädä samoille tai huonommille pisteille kuin toinen pelaaja (esim. Hippi sijoittunut kahdessa turnauksessa yhtä hyvin, ja yhdessä paremmin kuin saska, kuitenkin samat pisteet.
12-21-2012, 12:05 AM
Kokeilen laskee pisteitä myös jollain muilla tavoilla, kommentoikaa sit mikä olis teidän mielestä paras tapa. Editoin tohon ylempään viestiin sitten kun saan laskettua aina jollain toisella tavalla. Joku muukin voi tietty laskea erilaisilla tavoilla ja postata tänne miltä näyttäis.
12-21-2012, 12:07 AM
jos halutaan ottaa kehittyminen huomioon, niin kertoimia voi laittaa eri turnauksiin
E: vai onko niissä jo vakiona? >_> no niitähän voi rukata
12-21-2012, 12:12 AM
(12-21-2012, 12:07 AM)саска link Wrote: jos halutaan ottaa kehittyminen huomioon, niin kertoimia voi laittaa eri turnauksiin Oon sisällyttäny noihin kertoimet ("Kokeilin tässä jakaa nuo ylläolevat pisteet jokaisen kohdalla sillä kuinka monessa näistä 3. viimeisimmästä turnauksessa on ollut") samaan tapaan kuin noihin alkuperäisinkiin pisteisiin, eli uusin kertoimel 1,0; toisiks uusin kertoimel 0,9 ja kolmanneks uusin kertoimella 0,8. Tuo ei kuitenkaan ota kehittymistä niin hyvin huomioon (esimerkiks tapaus jossa pelaaja a sijoittuu uusimmassa turnauksessa 9. ja ei ollut ollenkaan paikalla kahes muussa -> loppupisteet = 80, pelaaja b taasen sijoittuu uusimmassa 4. mutta ei pääse ollenkaan brackettiin kahessa muussa (mutta on siis silti paikalla ja osallistuu) -> loppupisteet 43,33... Jos taas mentäis vanhalla systeemillä niin pelaaja a sais 80 pistettä ja pelaaja b 130.) Edit: http://www.smashboards.com/showthread.php?t=328804 Mietin et tuota vois kokeilla ja kattoo millaset rankingit toi antais. Multa löytyy iteltä tiofilet turnauksista Tampora 1-3, Kosteusmittari 1-2, Oulun Turpaus 3, KellariSmash 3, Jyväskylän Kylärallit vol 2 ja KKT2, eli kaikki turnaukset 2009 - 2012, paitsi Action in Järvenpää, joka tosin on varmaan kans aika helposti saatavilla. Aikasempienkin turnauksien filejä vois ottaa vastaan, jos niitä joltain löytyy, mutta ne tuskin vaikuttaa enää kauheen paljoa, koska tuo ranking system ottaa turnauksien ajankohdat huomioon. Tuossa olisi myös se hyvä puoli, että todella helppo päivittää verrattuna nykyiseen systeemiin. Edit 2: Muokkasin taas uuden tavan tuohon postiin. |
Users browsing this thread: 2 Guest(s)